Články

Zateplenie domu: Najlepšie izolačné materiály a ich benefity

Žiadne komentáre

V súčasnej dobe sa čoraz viac zvyšujú nároky na energetickú úspornosť budov. Aj to je dôvod, prečo by sa pri zatepľovaní domu mal vybrať skutočne kvalitný izolačný materiál. Tiež je potrebné myslieť na samotné vlastnosti izolačného materiálu, ako je napríklad tepelná vodivosť, trvácnosť a environmentálna udržateľnosť.

Ako si vybrať vhodný materiál?

Zateplenie domu vám môže priniesť niekoľko dôležitých benefitov. Zabezpečuje totiž ochranu muriva pred poveternostnými vplyvmi, obmedzuje vznik plesní na fasáde či v interiéri a zároveň zlepšuje aj vnútornú klímu v domácnosti.

Otázkou však je, ako si vybrať správny izolačný materiál na zateplenie domu? Odpoveď stále nie je úplne jednoznačná, keďže existuje spektrum faktorov, ktoré výber materiálu môžu ovplyvniť. Je totiž potrebné zvážiť napríklad tepelnoizolačné, ale aj akustické vlastnosti. Materiál by mal byť tiež dostatočne odolný voči požiaru.

Nezabúdajte: Odporúčame vám venovať správnemu výberu izolačného materiálu viac času. Neváhajte zvážiť aj vek stavby, typ fasády či vlhkosť. To všetko vám môže pomôcť pri rozhodovaní.

Expandovaný polystyrén je bezpečnou voľbou

EPS je ako materiál pre zatepľovacie systémy priam ideálnou voľbou. Plne sa totiž môžete spoľahnúť na jeho nízku hmotnosť, odolnosť voči vonkajším vplyvom a predovšetkým nízku tepelnú vodivosť, vďaka ktorej vám z obydlia nebude unikať drahocenné teplo. Popri tom všetkom je EPS vhodným materiálom aj z pohľadu ekológie a zdravia, je totiž plne recyklovateľný a zdravotne nezávadný.

Záverom zdôraznime, že sa netreba nechať vystrašiť rôznymi domnienkami o rizikách tohto materiálu pri prípadnom požiari. Tepelnoizolačné materiály z polystyrénu sú z pohľadu bezpečnosti porovnateľné s prírodnými stavebnými materiálmi. Dôležitý je ale správny výber kvalitných izolačných materiálov a taktiež dôkladná montáž v súlade s príslušnými normami a odporúčaniami výrobcu.

Kamenná a sklená vlna

Na zateplenie domu sú veľmi obľúbené minerálne vlny, ktoré predstavujú anorganické materiály. Čo sa týka kamennej vlny, najčastejšie ide o čadič a v prípade sklenej vlny sa najviac vyskytuje kremeň.

Prečo sú minerálne vlny v rámci zateplenia domu tak populárne? Dôvodom sú najmä ich benefity. Medzi tie patrí výborná požiarna odolnosť a nehorľavosť, skvelé akustické, ale aj tepelnoizolačné vlastnosti. Oproti iným izoláciám vynikajú aj paropriepustnosťou. Tá vyplýva z ich štruktúry, ktorá je vo všeobecnosti vláknitá. Takáto štruktúra a vlastnosť tak umožňuje samotnému murivu dýchať, čo je veľká výhoda.

Polyuretánová pena

Medzi polyuretánovú penu zaraďujeme PUR a PIR. Ide o penové materiály, ktoré sú vyrábané na organickej báze. Aké sú medzi týmito dvomi penami rozdiely? PUR pena je tvorená uretánovými väzbami, zatiaľ čo PIR pena sa skladá aj z uretánových, ale aj izokyanurátových väzieb.

Vo všeobecnosti platí, že polyuretánové peny vynikajú svojou požiarnou odolnosťou. Ak sa rozhodnete pre tvrdú polyuretánovú penu, tá má tiež vysokú pevnosť v tlaku a odolnosť voči akýmkoľvek zmenám teplôt. Tieto materiály sú však citlivejšie na UV žiarenie, oproti iným izolačným materiálom.

Drevovláknitá doska

V prípade zateplenia domu môžete využiť aj ekologické a obnoviteľné materiály. Medzi tie patrí aj drevovláknitá doska. Vo všeobecnosti sa vyrába z drevených vlákien a prírodných pojív, ako je napríklad cement. Drevovláknitá doska vyniká svojimi silnými izolačnými vlastnosťami a dôkladnou reguláciou vlhkosti v dome. To všetko prispieva ku zdravému a pohodlnému prostrediu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.