Články

Rozširovanie fotovoltaiky: Čo vás čaká a na čo si dať pozor

Žiadne komentáre
Osvedčila sa vám domáca fotovoltaika a radi by ste pomocou solárnej energie ušetrili ešte viac? Potom vás najskôr napadlo, že by ste mohli navýšiť kapacitu svojej fotovoltaickej elektrárne. Skvelá myšlienka! Len je dobré dopredu vedieť, čo vás pri rozširovaní fotovoltaického systému čaká. A presne to vám teraz radi prezradíme.

Prečo rozširovať fotovoltickú elektráreň

Majitelia domácich fotovoltaík zvažujú navýšenie výrobnej kapacity solárneho systému najčastejšie z týchto dôvodov:
  • Vyššie úspory. Fotovoltaika vám dobre funguje, a tak si hovoríte, že by ste pri väčšom výkone FVE mohli ušetriť ešte viac. Napríklad v zime, kedy je slnečného svitu o poznaní menej ako na jar a v lete. Ale treba potrebujete posilniť výkon aj cez leto, pretože váš odhad počasia a azimutu bol pri plánovaní fotovoltaiky až príliš optimistický.
  • Väčšia spotreba domácnosti. Možno vám vyrástli deti, možno sa zvýšil počet členov vašej domácnosti. Možno ste len podhodnotili predchádzajúcu spotrebu. Alebo z iného dôvodu vzrástol váš odber elektriny bez toho, aby ste si zaobstarávali nejaké nové energeticky náročné zariadenia.
  • Nákup elektromobilu, stavba sauny či vyhrievaného bazéna. Takéto vybavenie spotrebuje pomerne dosť elektriny, a tak je rozhodne namieste o rozšírení fotovoltaiky uvažovať.
Či už chcete získavať viac solárnej energie z akéhokoľvek dôvodu, úplne vás chápeme. Pri dnešnej neistej ekonomickej situácii môže byť investícia do fotovoltaiky tiež rozumnou ochranou vašich úspor pred infláciou.

Čo vás môže stretnúť pri navyšovaní kapacity FVE

Rozšíriť fotovoltaickú elektráreň, to neznamená len doplniť na strechu viac fotovoltaických panelov. Pri zvyšovaní kapacity fotovoltaiky vás môže čakať aj:
  • Výmena striedača. Ten existujúci totiž možno nebude mať dostatočnú kapacitu alebo nedokáže pracovať s batériou, ktorú chcete do svojho fotovoltaického systému doplniť.
  • Navýšenie batériového úložiska. Ak už akumulátor máte, rozhodne pri rozširovaní fotovoltaiky odporúčame pridať aj zodpovedajúci počet batériových článkov. Ak ste doteraz akumuláciu prebytočnej energie do batérie nepoužívali, určite túto možnosť aspoň zvážte.
  • Úprava elektromeru. Možno si hovoríte, že keď váš elektromerový stĺpik zvládal fotovoltaiku doteraz, nebude s tým mať problém ani po rozšírení. Lenže ono nejde len o zvýšený výkon, ale aj o to, že v posledných rokoch začali distribučné spoločnosti oveľa prísnejšie kontrolovať pravidlá, ktoré musia elektromerové rozvádzače spĺňať pre pripojenie FVE. A aby to nebolo také jednoduché, každý z 3 distribútorov má podmienky nastavené trochu inak. Čo napríklad kontrolujú? Napríklad to, že elektromer neobsahuje hliníkové vodiče.
  • Tvorba novej dokumentácie. Vyššia kapacita z vašej fotovoltaiky vlastne urobí úplne iný solárny systém, než ste mali doteraz. Preto je pred samotnou inštaláciou potrebné všetky plánované úpravy zaznamenať do projektovej dokumentácie.
  • Nová revízia a povolenie na pripojenie do distribučnej siete. Upravený systém si samozrejme žiada aj ďalšiu návštevu revízneho technika, ktorý posvätí zapojenie výkonnejšej fotovoltaiky do distribučnej siete.
Ktoré z týchto bodov sa budú týkať rozširovania práve tej vašej fotovoltaiky? To vám najlepšie povedia odborníci, ktorí vám pôvodnú FVE inštalovali.

Fotovoltaiku ešte len plánujete? Myslite už teraz na budúcnosť

Počítajte tiež s tým, že na zvýšenie kapacity fotovoltaickej elektrárne nedostanete štátnu dotáciu. Aj preto je dobré starostlivo zvážiť veľkosť domácej fotovoltiky už pri prvotnej inštalácii. U nie totiž môžete získať štedrý štátny príspevok až do výkonu 10 kWp.A k dotáciám ešte jedno dôležité upozornenie! Keď budete rozširovať fotovoltaickú elektráreň, na ktorú ste v minulosti dostali dotáciu, musíte preukázať, že dotovaná inštalácia a aktuálne rozširovanie prebehli podľa oddelených zmlúv a nejedná sa tak napríklad len o dodatok k pôvodnej zmluve. V opačnom prípade by ste mohliprísť aj o už vyplatenú dotáciu. Táto podmienka platí 15 rokov od vyplatenia dotácie.Rozširovať fotovoltaickú elektráreň je samozrejme technicky možné. Ale po prečítaní predchádzajúcich riadkov ste už možno sami pochopili, že je ďaleko jednoduchšie zaobstarať si hneď od začiatku výkonnejší systém. Alebo aspoň dimenzovať kľúčové komponenty tak, aby boli na zvýšenie výkonu pripravené.Nie ste si istí, čo presne by mal fotovoltaický systém obsahovať, aby zvládol vyrábať dosť elektriny aj v energeticky náročnejšej budúcnosti? Radi vám poradíme. Prídeme priamo na miesto plánovanej inštalácie, preberieme s vámi spotrebu domácnosti a spôsob vykurovania, preskúmame parametre vašej strechy. Potom všetko starostlivo prepočítame a navrhneme riešenie, ktoré bude ako uliate presne pre vaše potreby. To všetkonezáväzne a zadarmo. Stačí, keď urobíte prvý krok: Kontaktujte nás pomocou jednoduchého online formulára.

Sjednat osobní prohlídku

Cenová nabídka zdarma

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.