Články

Fotovoltika pre domácnosti alebo ako žiť ekologickejšie

Žiadne komentáre

Chcete žiť ekologickejšie? V súčasnej dobe existuje hneď niekoľko možností, ako na to. Jednou z nich je aj použitie fotovoltiky v domácnostiach. Cena fotovoltických panelov sa vám spočiatku môže zdať príliš vysoká, no v konečnom dôsledku zistíte, že vám fotovoltika dokáže ušetriť nemalé čiastky financií. Okrem iného, ide o veľmi ekologické riešenie.

Jediný zdroj energie – Slnko

Pravdepodobne ste si už aj vy neraz všimli na strechách rôznych domov a budov fotovoltické panely. Sú podobné ako slnečné kolektory, no v zásadnej veci sa odlišujú. Slnečnú energiu totiž premieňajú na elektrickú energiu.

Slnečné kolektory, teda solárne panely premieňajú túto energiu na teplo. Medzi ich spoločné znaky však patrí zdroj energie, ktorým je Slnko. Fotovoltické panely sú tak mimoriadne ekologické a nejakým spôsobom nepoškodzujú životné prostredie, čo je, samozrejme, výhodou.

Využite špeciálnu dotáciu

Pre mnohých ľudí a pre mnohé domácnosti sú fotovoltické panely veľmi atraktívne. Predsa len, môžete ušetriť množstvo financií, ktoré by ste inak museli dať na energie. Časom sa tak vďaka fotovoltike viete stať nezávislým od verejnej distribučnej siete. Samozrejme, nie každá domácnosť si vie dovoliť zaobstarať fotovoltické panely.

Aj napriek tomu, že vám neskôr dokážu ušetriť množstvo financií, ich prvotná cena je vyššia, s čím treba počítať. Našťastie však existuje projekt s názvom Zelená domácnostiam. Ten umožňuje obyvateľom žiadať o dotáciu na fotovoltiku. Zaujímavosťou je, že až vo výške 1500 €, čo vám zaručene mnoho uľahčí.

Nezabúdajte: Máte záujem o slnečné kolektory? Aj v prípade ich kúpy môžete žiadať o dotáciu. Tentokrát až do výšky 1750 €. Takýto finančný príspevok určite poteší každého obyvateľa, ktorý túži žiť ekologickejšie.

Pomôcť môžete aj vy

Pravdepodobne viete, že životné prostredie poškodzuje hneď niekoľko faktorov. Môže ísť napríklad o prebytočný odpad a rôzne chemikálie. Životnému prostrediu však tiež škodia tradičné zdroje na vykurovanie a výrobu elektriny. Aj preto čoraz viac ľudí siaha práve po fotovoltike.

Tá totiž využíva obnoviteľné zdroje energie, v tomto prípade Slnko. Kto si ale môže zaobstarať fotovoltické panely? Dá sa povedať, že skutočne každý, kto má na dome strechu. Tá by mala mať celkovú plochu minimálne 40 m2. Je to z toho dôvodu, aby ste si na ňu časom mohli uložiť viacero fotovoltických panelov.

Praktický tip: Fotovoltické panely sa oplatia, nech už žijete v akejkoľvek časti Slovenska. Dokážu totiž veľmi efektívne pracovať aj počas nižších teplôt. Dokonca, v niektorých prípadoch ešte lepšie, ako keď je príliš horúce počasie. Preto nezáleží na tom, v akej časti žijete. Fotovoltické panely sa oplatia kdekoľvek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.