Články

Chystáte sa vymieňať okná? Toto je ten správny čas!

Žiadne komentáre

Medzi tie najdôležitejšie investície v rámci domácnosti patrí bezpochyby aj výmena okien. Práve okná totiž dokážu do vysokej miery ovplyvniť izoláciu, energetickú účinnosť alebo estetickú stránku vášho domu. Kedy však vykonať výmenu okien? Odpoveď je pomerne zložitá, pretože v tomto prípade správne rozhodnutie ovplyvňuje niekoľko dôležitých faktorov. Na to sme sa ale pozreli bližšie práve v tomto článku.

Posúďte stav súčasných okien

V prvom rade by ste sa mali určite zamerať na stav vašich súčasných okien v domácnosti. Ak vidíte, že sú poškodené, zlé tesnia a majú isté obmedzenia vo svojich funkciách, viete, že je ideálny čas na ich výmenu. Niekedy je stav okien viditeľný už na prvý pohľad, v iných prípadoch sa jeho nefunkčné vlastnosti objavia až pri pravidelnom používaní. Napríklad, všimnúť si po rokoch používania môžete aj ťažkosti pri otváraní a zatváraní okien. Manipulácia s bežným oknom by mala byť čo najviac jednoduchá, preto aj toto je znak, že je správny čas na výmenu.

Nezabúdajte: V situácii, že máte ešte staré jednoduché sklá na oknách, môžete kvôli tomu stratiť veľa tepla a energetické náklady sa vám tak výrazne navýšia. Preto vždy dôkladne skontrolujte aj to, či vám okná neplesnivejú.

Energetická účinnosť okien

Veľmi dôležitým faktorom v rámci okien je ich energetická účinnosť. Správny čas na výmenu okien je vtedy, keď viete, že tie súčasné sú staré, neefektívne a ľahko sa cez nich stratí teplo v zime a chlad v lete. Tieto všetky faktory totiž vedú k zvýšeniu energetických nákladov na vykurovanie a klimatizáciu vo vašej domácnosti.

Ak vymeníte staré okná za energeticky účinnejšie a také, ktoré budú mať dvojité sklo, môže to viesť k zníženiu energetických nákladov. V konečnom dôsledku tak výmenou okien vo vašej domácnosti môžete ušetriť nemalé čiastky.

Príliš veľký hluk zvonku

Počujete doma neustále hluk z ulice? V tom prípade ide o jasné znamenie, že vaše okná tesnia nedostatočne a je na mieste zvážiť ich výmenu. Chyba však nemusí byť len v tesnení, ale napríklad aj v nesprávnej montáži či nekvalitnej výrobe. Ak chcete zmierniť hluk z vonkajšieho prostredia, neváhajte do domácnosti zvoliť vysoko izolačné sklá. Ich cieľom je zredukovať hluk a dopriať vám tak čo najvyšší komfort.

Aj ročné obdobie je dôležité

To, kedy budete vymieňať okná, sa môžete rozhodnúť aj na základe konkrétneho ročného obdobia. Okná sa odporúča vymieňať v mesiacoch s miernymi teplotami. Vtedy, keď nie je príliš teplo, ale zase ani príliš chladno. Dôvodom je najmä skutočnosť, že na istú dobu sa pri výmene ocitnete bez okien. Avšak, nezabúdajte aj na to, že niektoré ročné obdobia ponúkajú skutočne výrazné zľavy a výhodné ponuky na nákup okien. V takomto prípade sa ich nákup zaručene oplatí využiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.