Články

Plán obnovy rodinných domov: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Žiadne komentáre

Počuli ste už niekedy o pláne obnovy rodinných domov? Vo všeobecnosti ide o jeden z najväčších programov v rámci Plánu obnovy pre domácnosti. Tento program prináša spektrum benefitov a hovorí sa, že do roku 2026 sa má podporiť obnova u viac ako 30 000 rodinných domov. Toto číslo je rozhodne obdivuhodné a veríme, že sa podarí aj naplniť. Horšie je to, že ľudia nemajú dostatok informácií ohľadom plánu obnovy domu. Preto vám prinášame všetky potrebné informácie, o ktorých by ste mali vedieť.

Kto môže žiadať o dotáciu na obnovu domu?

V prvom rade sa pozrieme na to, kto vôbec môže žiadať o tento program. Netýka sa to totiž všetkých obyvateľov, ale len niektorých. Ide najmä o majiteľov rodinných domov, ktorí majú skolaudovaný dom pred 1.1. 2023 a spĺňajú všetky dôležité podmienky.

Napríklad, dom na liste vlastníctva, v projektovom, prípadne energetickom certifikáte a hodnotení, musí byť uvedený ako rodinný dom. Dom by mal byť zároveň využívaní hlavne na bývanie. Na hospodárske alebo podnikateľské účely by sa nemalo využívať viac ako 10 % podlahovej plochy. Čo sa týka energetickej hospodárnosti pred obnovou domu, tá sa musí určiť spôsobilou osobou v projektovom energetickom certifikáte alebo hodnotení.

Nezabúdajte: O dotáciu na obnovu domu môže žiadať len osoba, ktorá je občanom EÚ a má trvalý pobyt na území Slovenska, v danom rodinnom dome. Tiež by mala byť táto osoba spôsobilá na právne úkony. Nemôže byť odsúdená z oblasti finančným podvodov, korupcie a nesmie mať väčšie dlhy na daniach či sociálnom alebo zdravotnom poistení.

Dôležité aktuálne informácie

Áno, aj v oblasti programu na obnovu domu sa častokrát menia informácie, preto si to je dobré odsledovať. Napríklad, aktuálne informácie sa týkajú aj mnohých zjednodušení. Doklad o trvalom pobyte v rodinnom dome a overenie podlžností voči štátu sa už viac nevyžaduje.

Taktiež nebudete musieť energetický certifikát predložiť hneď, ale až do 3 mesiacov od samotného podpisu zmluvy. Keď si budete podávať žiadosť o dotáciu, nemusíte zverejňovať svoj bankový účet. Ten je potrebné dodať až pri žiadosti o platbu. Taktiež po novom platí, že stavebné povolenie, či ohlásenie stavby nahradí čestné vyhlásenie žiadateľa.

Aká je výška dotácie?

Pravdepodobne vás zaujíma aj to, aká je výška dotácie. Ide o 14 tisíc € pre obnovu domu, ktorý dosiahne úsporu primárnej energie na úrovni 30 – 60 % oproti stavu, ktorý bol pred samotnou obnovou. Taktiež platí, že môže ísť o 19 tisíc € pre obnovu domu, ktorý dosiahne úsporu primárnej energie viac ako 60 % ako pred obnovou. Uvedená suma dotácie tak musí byť maximálne 60 % vynaložených oprávnených výdavkov, a to bez DPH. Ostatných 40 % si budete musieť zabezpečiť z vlastných zdrojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.