Články

Chcete sa vyhnúť rizikám na stavbe? Dávajte si pozor na tepelné mosty!

Žiadne komentáre

Každý človek túži žiť v dome, kde nebude musieť riešiť žiadne problémy a komplikácie. Nuž, v posledných rokoch je skôr raritou, ak sa nejakom dome nevyskytne žiadna chyba. Za veľmi častý problém v prípade novo zrekonštruovaných domov sa považujú plesne. Tie vznikajú aj v dôsledku tepelných mostov, ktoré sa objavujú pomerne často. O čo vlastne ide a ako sa im úspešne vyhnúť? Na to sme sa pozreli bližšie!

Čo sú tepelné mosty?

Vo všeobecnosti platí, že tepelné mosty sú miesta, na ktorých dochádza k zvýšenému úniku tepelnej energie. Tento jav sa prejavuje najmä tým, že zo strany exteriéru je povrch teplejší a zo strany interiéru zase studenší. Porovnáva sa to s okolitou konštrukciou.

Ako však možno pozorovať tepelné mosty? Voľným okom sú totiž neviditeľné, preto sa na ich pozorovanie využíva špeciálna termokamera. Samozrejme, to, že máte v domácnosti tepelné mosty skôr či neskôr zistíte aj bez termokamery, ak sa tam skutočne objavujú.

Majú vážne dôsledky?

Pravdepodobne vás zaujíma aj to, či tepelné mosty spôsobujú vážne komplikácie alebo ide len o raritu. Nuž, únik energií predsa len nie je žiadna sranda. Čím sú rozdiely teplôt na vonkajšej a vnútornej strane konštrukcie väčšie, tým vyšší je aj samotný únik energií. Čo však tepelné mosty spôsobujú? Pri ich neriešení častokrát dochádza aj k poškodeniu stavebných konštrukcií, narušeniu statiky stavby, prípadne vznikajú plesne, ktoré sú v rámci tepelných mostov veľmi častým javom.

Nezabúdajte: Na tepelné mosty sú najviac citlivé drevené stropné konštrukcie. Nemajú totiž možnosť odvetrávania a preto dochádza aj k zhromažďovaniu prebytočnej vlhkosti. Práve v rámci takýchto konštrukcií vznikajú tepelné mosty častejšie a rýchlejšie.

Plesne ako najčastejší problém

Množstvo domácností sa pri objavení tepelných mostov stretáva najčastejšie s plesňami. Ak vlhký vzduch dlhodobo zotrváva v interiéri a nemá sa ako dostať von, vznikajú plesne. Práve chlad a vlhkosť totiž stoja za vznikom plesní. Tie predstavujú vážny estetický a tiež aj zdravotný problém, ktorý sa odstraňuje len veľmi ťažko.

Okrem tepelných mostov plesne spôsobuje aj nedostatočné vetranie alebo nedostatočná hrúbka tepelného izolantu. Preto by ste mali nájsť najskôr samotnú príčinu a až tak tento problém riešiť.

Nekvalitný projekt môže byť príčinou

Otázkou je, prečo vlastné tepelné mosty vznikajú? Najčastejším dôvodom je nekvalitný projekt. V rámci projektu by sa totiž malo riešiť všetko potrebné, vrátane tých najmenších detailov. Na to sa však častokrát zabúda. Za vznikom tepelných mostov môže byť aj nekvalitná realizácia danej stavby. Preto sa odporúča v rámci výstavby myslieť na všetko a nič nepodceniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.